Jak vydlabat dýni
JAK VYDLABAT DÝNI?
V obchodě hledáme tzv. mexickou dýni. Pro začátek je lepší dýně větší. Doma si na výrobu připravte jen menší nožík (ideální je skalpel) na vyřezávání, lžíci na dlabání a fix k nakreslení vzoru. „Pokud budete chtít vyzdobit její povrch ještě dalšími motivy, můžete zkusit použít i nejrůznější rydla,”
Několik způsobů: „Dýni lze vydlabat dvěma způsoby. Při prvním se odřízne vršek, který později poslouží jako poklop, a vnitřek se vydlabe shora. Druhou možností je vyříznout na spodu dýně otvor a vydlabat ji tudy. Dýně se pak na svíčku postaví jako stínítko. My si dnes ukážeme běžnější způsob, kdy se dlabe vrchem,.
Práci začneme tím, že si na dýni fixou nakreslíme vše, co budeme chtít vyřezat, tedy nějaký strašidelný obličej apod.. U klasického „šklebu“ si dáme záležet, aby celek působil pokud možno symetricky a přirozeně, aby oči byly ve správné poloze vůči nosu, a hlavně, v puse nezapomeneme na několik zubů.
Po nakreslení všech částí začneme odříznutím vrchní pokličky.
Hlavním pravidlem je vyříznout ji tak, aby po přiklopení dobře držela na místě a nepropadla do vydlabané dýně. To zajistíte tak, že řezy povedete šikmo a v dostatečné vzdálenosti od stopky. Na odřezání použijte menší ostrý nožík – bude se vám s ním lépe pracovat než s velkým nožem. Příliš ji neztenčujeme, odstraníme jen část dužiny se semeny. Působením horka ze svíčky bude totiž vysychat rychleji než zbytek dýně, a kdyby byla příliš tenká, po pár dnech by se natolik zmenšila, že by se začala propadat dovnitř.
Po odstranění pokličky přichází na řadu nejzábavnější část: samotné vyřezávání. Je jen na vás, jestli se pustíte do vlastních motivů, nebo využijete třeba vykrajovátek na těsto. S jejich pomocí vytvoří krásná díla i menší děti.
Vydlabeme vnitřek dýně, nejlépe pevnou polévkovou lžící, a opět necháme spíše raději silnější, aby dobře a dlouho držela tvar.
Poté můžeme začít vyřezávat otvory pro obličej. Při vyřezávání si počínáme s velkou pečlivostí, speciálně u pusy dáváme pozor, abychom omylem neuřízli některý ze zubů.
Do dýně vkládáme čajové svíčky. Venku ji uložíme na místo chráněné před větrem a nebo můžeme vložit do dýně zavařovací sklenici, aby ochránila svíčku před větrem. V chladném počasí vydrží být pěkná i 14 dní, než zplesniví.
Pokud bychom chtěli její trvanlivost prodloužit, můžeme ji postříkat dezinfekcí proti plísni, nebo potřít řezné rány vazelínou.
Přejeme Vám hezkou zábavu :-)